historie

     Městys Božejov se nachází mezi Pelhřimovem a Kamenicí nad Lipou poblíž komunikace I/34. Vlastní a prvotní vznik obce klademe do doby dřívější, než je letopočet 1200. Znak obce vychází ze čtvrceného štítu Voračiských z Paběnic, jimž Božejov patřil v letech 1680 – 1837. Meč byl převzat od prvních doložených držitelů lokality – Tlusků z Božejova a vidle zastupuje Leskovce z Leskovce, kteří drželi Božejov v letech 1549 – 1680.

     V obci žije 650 obyvatel a její součástí je i osada Nová Ves. Katastrální území má rozlohu 9,32 km2. Z historických památek je zde původně gotický kostel sv. Jiří, který byl v polovině 17. století přestavěn na raně barokní. Jeho součástí je fara. Mezi další památkově chráněné objekty patří kaple sv. Anny na hřbitově. U odbočky na hřbitov, kterou lemují stoleté lípy, stojí od roku 1784 vodní kaplička. Mezi památkově chráněné objekty patří i boží muka u silnic na Střítež a Libkovu Vodu a kámen „ Adámek“ připomínající selské bouře.

     V prostorách původně gotického hradu z 15. století, přestavěného v 16. a 17. století na zámek, je nyní malotřídní základní škola s 1. - 5. ročníkem.

     Z občanské vybavenosti nechybí v obci pošta, zdravotní středisko, obchod se smíšeným zbožím a mateřská škola. Obec může nabídnout koupaliště s chatkami a veřejným tábořištěm.  

Vyplňte všechna pole.


Vyplňte všechna pole.

Zapomněl jsem heslo. Chci se zaregistrovat